Lupénka

Lupénka neboli také psoriáza je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které nepatří mezi život ohrožující onemocnění, ani není infekční. Je však velmi nepříjemné a ovlivňuje psychickou, fyzickou i sociální stránku člověka. Někteří musí kvůli ní měnit práci a mají problém zařadit se do společnosti.
Lupénka způsobuje červené, šupinaté skvrny na kůži (nejčastěji na pokožce hlavy, na vnější straně loků), ale zhruba u 10-20 % pacientů se může objevit i v kloubech (psoriatická artritida). V České republice trpí lupénkou asi 200 000 až 300 000 obyvatel. Onemocnění postihuje muže a ženy. Snadnější průběh má u žen než u mužů. Zlepšení je viditelné v létě a při pobytu na slunci.

Lze lupénku vyléčit?

Lupénka je nevyléčitelná, ale vhodnou léčbou lze úspěšně zmírnit potíže nemocného. Její příčinu neznáme. Každý pacient se musí posuzovat individuálně. Důležitou roli hraje genetický základ. Spouštěcími faktory mohou být infekce, užívání rizikových léků, životní styl, psychický stres a jiné příčiny. Užívání rizikových léků např. antibiotika, antimalarika, chemoterapeutika, hormony aj. mo-hou být spouštěcím mechanismem. Negativní vliv má alkohol, vysoký příjem kalorii, kouření.